העולם המופלא של ההצפנה (ה'-ו')

מותאם לכיתות : ה-ו

מרצה : פיליפ ארטשטיין


תיאור

בקורס נדבר ונלמד על נושא קסום ואפוף מסתורין המכונה "הצפנה". כבר מימים ימימה בני האדם, בכל התרבויות, השתמשו בכל מיני שיטות בכדי להסתיר מידע כתוב. הסיבות להסתרה מגוונות. לדוגמה סיבה ביטחונית – מעבירים מסרים בין מרגלים המצויים בשטח אויב למטה שרותי המודיעין. מסרים שאם האויב ישים ידו עליהם הם לא יבינו דבר מתוכנם. דוגמה נוספת היא סיבה רומנטית – העברת מכתבי אהבה מוצפנים בין זוגות אוהבים בתקופות בהם אסור היה לתקשר מפאת כבוד המשפחה וצניעות חברתית. ישנן עוד סיבות רבות כגון כלכליות, דיפלומטיות וכדומה. המוח האנושי, בכדי לשמור על חשאיות המסרים, פיתח עם הזמן מקבץ אדיר של שיטות הצפנה, שיטות שאת חלקן נלמד ונכיר בקורס.

דוגמאות לשיטות הצפנה שילמדו בקורס הם:

- שיטות מכאניות - שיטות שבעזרת מוטות, גלגליות ואמצעים פיסיים מערבלים ומבלבלים את סדר האותיות במשפטים לשרשרת אותיות חסרת משמעות. בקורס נלמד לבנות את המתקנים ונלמד גם איך להשתמש בהם.

- שיטות מבוססות טבלאות - שיטות כמו "הצפנת יוליוס קיסר" ו-"הצפנה מתגלגלת" שבהם באופן קל יחסית מערבלים מידע כתוב למשהו בלתי מובן. בקורס נלמד להכין את הטבלאות מסוג זה ונלמד איך להשתמש בהם.

- שיטות אנליטיות - שיטות כמו "הצפנה בינארית" או הצפנות מבוססות אלגוריתמים חשבוניים. בקורס נלמד את יסודות האלגוריתמים נלמד לנתח אותם וליצור מהם הצפנות חסינות פריצה.

כמו כן, נלמד לפצח חלק מההצפנות על ידי שיטות סטטיסטיות וחשבוניות, הצפנות ממוחשבות, הצפנות ויזואליות והצפנות אקראיות ועוד.

לשיעורים יש להביא: מחברת, עפרונות, עטים, מחק, מחדד, עפרונות צבעוניים, מחשבון, סרגל ומספריים.